2007 yılında Ülkemiz ve Avrupa Demiryollarına hizmet için kurulan VAKO firması kurulduğu günden bugüne çok büyük aşamalar kaydetmiştir. Bu dönem zarfında çeşitli Demiryolu Lojistik Firmalarına 600 adet muhtelif tiplerde UIC’ye uygun vagon imalatı yaparak teslim eden firmanın vagonları TCDD hatlarında sorunsuz olarak çalışmaktadır.

VAKO Teknoloji takibinde de hiçbir fedakarlıktan kaçınmamaktadır. Bu kapsamda kendi öz kaynaklarını kullanılarak her tip vagon şasisini gaz altı robot kaynak makinalarında yapacak şekilde yatırımını tamamlamış ve her türlü eğitim ve test çalışmalarını tamamlayarak 1 Mart 2016 tarihi itibariyle şase robotlu kaynak sistemini işletmeye alınmıştır.

Kurulan sistem 12-20 metre şasi boylarında kaynak yapmaya müsait olup günlük 3 adet şase kaynak yapma kapasitesine sahiptir. Ayrıca firmanın Bakım fonksiyonu konusunda gerekli çalışmaları tamamlamış ve ECM belgesini almış olup Firma Eradis sitesinde yayınlanmıştır. TSI sertifikası çalışmaları Mart 2016 sonunda tamamlanarak, bundan sonra yapılan tüm imalatlar TSI kapsamında devam edecektir. VAKO firması bu tür yatırımlarla Demiryolu dünyasına hizmet etmekte ve ülkemizin gurur kaynağı olmaktadır.